“IstBigBroBigSis ” ve Decathlon “HipHap Kids” Projesi

“IstBigBroBigSis ” ve Decathlon “HipHap Kids” Projesi

İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı’nın (İGETEV)  komisyonlarından Gençlik Komisyonu’nun gönüllülerden oluşturduğu “IstBigBroBigSis”’in Suriyeli öğrencilere yönelik 2016 yılının başında Decathlon Spor Mağazasıyla müşterek projesi olan  “HipHap Kids” projesini hayata geçirerek faaliyetlerine başladı. Projeye Fatih’teki İlaf ve Al Noukhba Okulları ile Esenler’deki Ibn’ ul Walad Okulu  katıldılar.

İlk aktiviteler Fatih İlçesi’nde bulunan Çapa Öğretmen Lisesi’nde yapıldı. Decathlon, projede kullanılmak üzere badminton raket ve topları, toplar, frizbiler, golf malzemeleri dâhil çeşitli spor malzemeleri sağladı. Decathlon Spor Malzemeleri Mağazasından gelen gönüllüler Büyük Abi ve Büyük Ablaları oyunlar konusunda eğittiler. Suriyeli  Okullardan gelen 7-11 yaş grubundan 35’er öğrenci yedi farklı faaliyete katıldılar. Farklı üniversitelerde eğitimlerine devam etmekte olan projede gönüllü abi ve ablalar öğrencilere oyunların nasıl oynanacağını, oyunlara nasıl katılacaklarını ve çocukların oyunları anlamalarına yardımcı olarak Decathlon’dan gelen eğitimcilere destek oldular. Bir faaliyeti 20 dakika oynadıktan sonra, çocuklar diğer aktiviteye geçerek farklı oyunlarla devam etmektedirler. Oyunlar arasında verilen molalarda Decathlon ve İGETEV tarafından temin edilen ikramlar öğrencilere sunulmaktadır. “İlk üç aktivite Çapa Öğretmen Lisesinin katkılarıyla Fatih’te yapılmıştır.Çapa Öğretmen Lisesi Okul Müdürü Kemal Karabulut ‘un okulun spor salonunu kullanılmasına izin verdiği için kendisine teşekkür borçluyuz.

Üçüncü haftadan sonra proje Bayrampaşa Mehmet Akif İnan Ortaokulu’na taşındı. Okul Müdürü Metin Yurtsever “IstBigBroBigSis” in Decathlon ile birlikte yürüttüğü projenin dönem sonuna kadar Cumartesi günleri okulun spor salonunu kullanmasına izin vermiştir. “IstBigBroBigSis”  projenin Bayrampaşa ilçesine taşınma esnasında yeni bir yer bulunmasında yardımcı olan Bayrampaşa Mili Eğitim Müdürü Abdülaziz Yeniyol’a katkılarından dolayı müteşekkirdir. Projeye katılan öğrencilerin alana ulaştırılması için Bayrampaşa Belediye Meclisi, öğrencileri Fatih’ten alıp Bayrampaşa’daki okula getirmek üzere araç tahsis etmiştir. Tüm bu katkılar sayesinde devam eden proje kapsamında her hafta 70 öğrenci oyunlar oynayıp yeni okulları tanımaktadır. Bahsedilen yaş gruplarındaki tüm çocukların katılımını sağlayabilmek için öğrenciler programa iki haftada bir dönüşümlü olarak katılmaktadır.