İlham Veren Konuşmalar

İlham Veren Konuşmalar

İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı (İGETEV) Gençlik Komisyonu, Suriyeli gençlerin savaş nedeniyle geçirmiş oldukları sıkıntılar ve vatanlarından ayrı başka bir ülkede yaşamaya başlamalarından ötürü geleceğe dair ümitlerini kaybedebileceklerinden endişe etmiş ve komisyon bünyesinde gönüllülerden oluşturulan  “IstBigBroBigSis” ismiyle okullarla iletişime geçmiştir. Yapılan istişarelerin ardından sıkıntılı dönemlerden geçmiş olan kişilerin yapacağı ilham verici konuşmaların faydalı olacağı düşünülmüştür.

İlk ilham verici konuşma 5 Mart 2016’da Profesör Merve Kavakçı İslam tarafından verildi. Prof. Kavakçı, İslam Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başörtülü milletvekiliydi. Başörtülü bir şekilde milletvekili yemini etmeye teşebbüs etmesi dolayısıyla parlamentodan kovulmuş ve Türk vatandaşlığından çıkarılmıştı. Yıllar sonra Türkiye’ye dönen ve siyaset bilimi profesörü ve PAMER merkezi müdürü (Post Colonial Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi) olarak görev yapan Prof.Dr. Kavakçı İslam, kişisel tecrübelerine dair ilham verici bir konuşma yaptı.

Aynı programda Kuzey Texas İslam Derneği’nde bir ilim adamı olarak çalışan Prof. Dr.Yusuf Kavakçı Suriyeli öğrencilere Arapça olarak ilham verici bir konuşma yaptı. Hayatın zorluklarından ve bunların üstesinden gelebilmek için imana olan ihtiyaçtan bahsetti.

Sebahattin Zaim Üniversitesi uluslararası ilişkiler profesörü Prof. Abd al Fattah el Awaisi üçüncü İlham verici konuşmayı yaptı. Prof. El Awaisi Filistin’in El-Halil bölgesinde bir mülteci kampında dünyaya geldi. Profesör yaşadığı kişisel zorluklardan bahsederek sürdürdüğü konuşması öğrencileri çok etkiledi.

Son olarak İslamic Relief’in iletişim ve dış ilişkiler müdürü Fadi Itani, kendinden önceki üç konuşmacının konuşmalarını özetleyen ve kendi tecrübelerinden bahseden kısa bir konuşma yaptı.

“İlham Veren Konuşmalar “ın ikinci programında Mısır’dan Abdullah Haddad ve Tunus’tan Yusra Gannouchi zorlukların üstesinden gelmek ve geleceğe umutla bakmak üzerine konuşma yaptılar.

Programa vermiş olduğu destek ve katılımlarından ötürü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Köse’ye teşekkürler ediyoruz.