Manchester Çalıştayı

 24 -25 Haziran 2014 tarihlerinde İngiltere Manchester’ da İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı (İGETEV) ile Foundation for Science Technology and Civilisation (FSTC) iki günlük çalıştay düzenlenmiştir. İki günlük çalıştay İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı (İGETEV) ile Foundation for Science Technology and Civilisation (FSTC) arasındaki işbirliği kapsamı çerçevesinde devam eden proje çalışmasının bir parçası olarak gerçekleştirilmiştir.

Çalıştayda Tuğba Işık Ercan ve Nur İpek aydın proje çalışmaları  ile ilgili sunum yaptılar. Zeynep Jane Kandur ise “Müslüman Kadının Tarihi Mirası”(MKTM)  ile ilgili bir rapor sundu.

Projenin gelecekteki muhtemel trendlerini tartıştı. Çalıştaya Esra Erdoğan Albayrak, Şule Albayrak, Zeynep Jane Kandur, Nur İpek Aydın ve Tuğba Işık Ercan katıldılar.

Derby Üniversitesi Konferansı

26 Haziran 2014 İngiltere’ de Derby Üniversitesi’nde gerçekleştirilen konfreransta İGETEV’ i temsilen Hamide Nur İpek Aydın Müslüman Kadının Tarihi Mirası (MKTM) projesi ile ilgili başarılı bir sunum yaparak büyük ilgi toplamıştır.

DÜNYA VAKIFLAR KONFERANSI YAPILDI.

Bu sene ilk defa gerçekleştirilen ve 40 ülkeden vakıf temsilcilerini buluşturan Dünya Vakıflar Konferansı İstanbul’da yapıldı.

 

5 farklı kıtadan vakıf yöneticileri ve akademisyenleri buluşturan konferans, vakıf çalışmalarının geleceğini ve kültürel altyapısını incelemeyi amaçlıyor.

Açılışını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yaptığı Dünya Vakıflar Konferansı, vakıflar genel müdürlüğü tarafından organize edildi. Amerikan sivil toplum çalışmaları merkezi başkanı Lester M. Saloman, “Dünyada sosyal maksatlı vakıfların finansmanlarında çok önemli gelişmeler ortaya çıkıyor.

Mesela, sosyal temelli borçlar veriliyor ve kredi destekleri sağlanabiliyor.

 

Vakıfların bu yeni finansman modellerini kullanmaya başlamaları çok önemli” dedi.

Vakıflar hakkında çalışması bulunan çok sayıda akademisyen ve yöneticiyi ağırlayan Dünya Vakıflar Konferansı’nda, dünyanın dört bir yanından kültürlerin ortaya çıkardığı farklı vakıf anlayışlarının meseleleri tartışıldı.

Iraklı akademisyen Prof.Dr. Usame Alani “Konuyla alakalı çok miktarda makale yayınlamış biri olarak tarihî tecrübelere baktığımızda vakıflarımızın giderek zayıflamakta olduğunu görüyorum. Vakıflarımız eski gücünü kaybetmiş durumdalar. Tekrardan güçlü vakıflar kurabilmek adına çalışmalar yapmamız gerekiyor” dedi.

Kültürler arası münasebete ve dünya barışına katkı sağlamayı amaçlayan Dünya Vakıflar Konferansı, katılımcılara plaket takdimi ile son buldu.

Toplumsal Barış ve Anayasa Konferansı

İGETEV ve Marmara Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği ilk Afro Amerikan hâkimlerinden biri olan Sayın Prof. Freddie Pitcher’in, “Toplumsal Barış ve Anayasa” konulu Konferansı  yapıldı.

Toplantı Bildirisi

Mütevelli heyeti toplantısı 10.11.2013 İgetev merkezde toplanacaktır.