“BİR SURİYELİ ÖĞRENCİYE DESTEK VER” PROJESİ

“BİR SURİYELİ ÖĞRENCİYE DESTEK VER” PROJESİ

İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı (İGETEV)’nın 2016-2017 akademik yılında başlaması planlanan “Bir Suriyeli Öğrenciye Destek Ver” Projesi bir dizi birey ve kurumların ilgisini çekmeye başladı.

4 Mart 2016’da Fransız Konsolosu Muriel Domenach ve konsolosun siyasi danışmanı Pascal Roos İGETEV’i ziyaret ettiler. Toplantıda Bayan Domenach ve Bay Roos’a “Bir Suriyeli Öğrenciye Destek Ver” Projesi hakkında bilgi verildi ve projenin uygulanması ve etkisi hakkında soru-cevap şeklinde bir değerlendirme yapıldı.

Projenin değerlendirilmesinden sonra, Bayan Domenach ve Bay Roos Özel Binbir Hayat Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ettiler ve bazı öğrencilerle görüşüp terapilerini izlediler.

Ayrıca yine bu proje ile ilgili olarak 10 Mart 2016’te İslamic Relief (İslami Yardım)’den İletişim ve Dış İşleri Direktörü Fadi Itani başkanlığında 23 kişilik uluslararası temsilcilerden oluşan bir heyet İGETEV’i ziyaret ederek projeler hakkında bilgi aldılar. Dünyanın her tarafındaki Islamic Relief bürolarından gelen temsilciler sabah programında iki gruba ayrılarak, İGETEV’in çalıştığı İLAF ve AL NOUKHBA isimli iki Suriyeli okulu ziyaret ettiler. Öğleden sonra ise gruplar Üsküdar Kısıklı’da bulunan Sebahattin Zaim Eğitim Merkezi’nde bir araya gelip öğle yemeği yediler ve İGETEV projeleri hakkında sunum izlediler.

İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan heyete hoş geldiniz konuşması yaptıktan sonra İGETEV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hamza Kandur, vakfın misyonu ve faaliyetleri hakkında genel bir giriş konuşması yaptı. Tuğba Işık Ercan “İz Bırakan Müslüman Kadınlar” projesini tanıttı. Esra Nihal Kandur “IstBigBroBigSis” projesi hakkında sunum yaptı ve Zeynep Jane Kandur “Bir Suriyeli Öğrenciye Destek Ver” projesini tanıttı. Program sonunda İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı Başkan Vekili  ve vakıf komisyonlarından İnsan Hakları ve Hukuk Komisyonu üyesi olan Avukat Muhammet Emin ÖZKAN İGETEV’in Islamic Relief temsilcilerinin ziyaretine olan teşekkürlerini ifade etti.

Daha sonra Islamic Relief heyetine Özel Binbir Hayat Rehabilitasyon Merkezi’nde kısa bir tur düzenlendi ve ardından İGETEV’in terasında ikramda bulunuldu. Görüşmeler esnasında iki kurum arasında gelecek zamanda uygulamaya geçecek projelerde işbirliği imkânları ortaya çıktı.